Prelegenci


Tessa Baradon

Konsultantka w zakresie Psychoanalizy Niemowląt, Dzieci i Młodzieży, psychoterapeutka. Szkoliła się w Centrum Anny Freud w Londynie, gdzie stworzyła podejście psychoanalitycznej psychoterapii rodzic-niemowlę (PPIP), które następnie wdrożono w wielu krajach świata. W 2023 roku została laureatką nagrody Światowego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt za znaczący wkład w międzynarodowy rozwój zdrowia psychicznego niemowląt. Autorka wielu publikacji, w tym książki „Psychoanalityczna Psychoterapia Rodzic-Niemowlę i Mentalizacja” napisanej wspólnie z Chloe Campbell i wydanej przez Routledge w 2023r.

prof. dr hab.
Katarzyna Schier

Prof. dr hab. Katarzyna Schier jest psychologiem, przez trzydzieści lat pracowała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła pięcioletnie podyplomowe studia z psychoterapii dzieci i młodzieży w Heidelbergu. Jest psychoanalityczką i psychoterapeutką psychoanalityczną. Obszary zainteresowań naukowych: mechanizmy rządzące psychoterapią, geneza chorób psychosomatycznych, tematyka rozwoju i zaburzeń obrazu ciała oraz analiza ukrytych form przemocy w rodzinie. Katarzyna Schier jest członkinią Laboratorium Badań nad Traumą przy Wydziale Psychologii UW, kierowanego przez Dr hab. Marcina Rzeszutka, prof. UW. Jest autorką kilku książek, m.in. Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie (Scholar) oraz (red.) Samotne ciało. Doświadczanie cielesności przez dzieci i ich rodziców (Scholar).

prof. dr hab. n. med.
Alina Borkowska

Prof. dr hab. med. Alina Borkowska jest neuropsychologiem, kierownikiem Katedry Neuropsychologii Klinicznej UMK w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy. Prowadzi badania z zakresu neuropsychologii i neurobiologii funkcji poznawczych w zaburzeniach psychicznych, neurologicznych, autoimmunologicznych i metabolicznych oraz u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych. Rozwija badania z zakresu neuroobrazowania funkcjonalnego oraz badania neurobiologicznych markerów uszkodzenia mózgu. Współpracuje z ośrodkami międzynarodowymi, m.in. z Cognitive Neuroscience Laboratory i Neuroimaging Center Harvard Medical School w Bostonie, USA oraz EUOROCAT Uniwersytetu w Tarragonie, Hiszpania. Jest zapraszanym wykładowcą na konferencje krajowe i zagraniczne, autorem ponad 500 publikacji naukowych z tej dziedziny.

prof.
Agnieszka Słopień

Wykształcenie (zawodowe): 1990-1996 Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu 1996 Uzyskanie tytułu lekarza Przebieg pracy zawodowej (zatrudnienie) 1996 - nadal Szpital Kliniczny im. K. Jonschera, UMP; oddz. D 1996 - 2000 Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Akademia Medyczna Poznań – doktorant 2007 – nadal Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytet Medyczny Poznań – asystent, adiunkt, adiunkt z dr hab., kierownik, profesor Specjalizacje i kursy specjalistyczne 04.04.2003 tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii 30.10.2007 tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży 03.09.2020 tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży 04.01.2005 certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego 14.10.2005 The European Certificate of Psychotherapy (The European Association for Psychotherapy) Inne funkcje kierownicze 2019-nadal Konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży; aktualnie kandydat na konsultanta 2017 do nadal założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Vis-a-Vis, działającego przy Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UMP w Poznaniu od 2024 i nadal członek Rady do spraw Zdrowia Psychicznego działającej przy MZ

dr n.med.
Aleksandra Lewandowska

Dr n.med. Aleksandra Lewandowska, Konsultant Krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od czasu studiów do chwili obecnej zaangażowana w działalność społeczną promującą zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży, współpracując z fundacjami, stowarzyszeniami, samorządami, przedszkolami, szkołami oraz uczelniami. Od okresu studiów do chwili obecnej zaangażowana również w działalność naukową, zdobywając nagrody i wyróżnienia za prezentowane prace na konferencjach. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji. Dydaktyk. Kierownik naukowa szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Lekarz praktyk, dla którego praca jest jednocześnie pasją. Pracuje z pacjentami w lecznictwie zamkniętym, ambulatoryjnym i w opiece środowiskowej. Koordynator medyczny Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci, Oddziału Psychiatrycznego Dziennego dla Dzieci i Młodzieży, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin, Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej Środowiskowej,  Programu Koordynowanej Opieki  dla Dzieci i Młodzieży z rozpoznaniem Zaburzenia ze Spektrum Autyzmu Szpitala im. J. Babińskiego w Łodzi. Wiceprzewodnicząca Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia. Członek Rady Eksperckiej projektu "Zdrowe Życie". Członek Międzyresortowego Zespołu do spraw podstawy programowej przedmiotu edukacja zdrowotna.

prof.
Irena Namysłowska

Prof. dr hab., psychiatra, psychoterapeuta, superwizor i wykładowca. W 1977 r. została doktorem habilitowanym na podstawie pracy pt. Społeczna i emocjonalna adaptacja rodzin osób chorych psychicznie. W 1979 r. studiowała psychoterapię i objęła kierowanie Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie terapia rodzin stała się podstawową formą leczenia – głównie młodzieży. Szkoliła i szkoli młode kadry lekarzy, psychoterapeutów i superwizorów. W 1992 r. otrzymała tytuł profesora. Przez dziesięć lat pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przy ministrze zdrowia. Jest autorką podręcznika Terapia rodzin. Pod jej redakcją powstała także książka Psychiatria dzieci i młodzieży, będąca pierwszym w Polsce nowoczesnym podręcznikiem poświęconym temu tematowi. Opublikowała ponad sto prac naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Obecnie prowadzi wykłady, superwizję i konsultacje psychiatryczne młodzieży, w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii.

prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr.
Bolesław Kalicki

Autor ponad 400 publikacji i wystąpień zjazdowych. Głównym przedmiotem zainteresowań naukowych prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Bolesława Kalickiego są: badanie przyczyn nawracających zakażeń układu oddechowego; choroby układu oddechowego u dzieci w tym: choroby alergiczne - rola mediatorów zapalenia alergicznego, czynniki związane z nawrotowością zakażeń układu oddechowego z uwzględnieniem zakażeń atypowych; możliwości wykorzystania w medycynie fal elektromagnetycznych. Kierował specjalizacją 26 lekarzy na I i II stopień specjalizacji z pediatrii oraz 3 lekarzy na stopień specjalisty z medycyny rodzinnej. Recenzent w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich, recenzent naukowy w kilku pismach polskich i zagranicznych z listy filadelfijskiej. Od 2004 roku koordynator stażu podyplomowego absolwentów Wydziałów Lekarskich Akademii i Uniwersytetów Medycznych w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Redaktor Naczelny Lekarza Wojskowego, Zastępca Redaktora Naczelnego „Pediatrii i Medycyny Rodzinnej”, Redaktor tematyczny w „Developmental Period Medicine - Medycyna Wieku Rozwojowego”. Od 2015 roku Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Pediatrii w województwie mazowieckim. Od 2023 r. Kierownik studiów ds. klinicznych Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego .

dr.
Teresa Brodniewicz

Uzyskała tytuł doktora nauk biologicznych w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 1981 - 1997 mieszkała w Montrealu w Kanadzie, gdzie po odbyciu studiów podoktorskich na Uniwersytecie Mc Gill (biochemia) i w Instytucie Armand Frappie (immunologia), pracowała do roku 1991 na stanowisku Dyrektorki ds. Naukowych w Centrum Frakcjonowania Krwi Instytutu Armand Frappier. W latach 1991 - 1997 pełniła funkcję Wiceprezeski i Dyrektorki Generalnej ds. Nauki i Rozwoju w firmie Haemacure Corporation. W roku 1997 wróciła do Polski i rozpoczęła pracę w firmie PAREXEL International w siedzibą w Warszawie, gdzie objęła obowiązki  Dyrektorki ds. Operacji Klinicznych na Europę Środkową i Wschodnią, a później Starszej  Dyrektorki ds. Rozwoju Biznesu. Między 2002 a 2021 rokiem założyła, będąc większościowym udziałowcem, MTZ Clinical Research Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, gdzie pełniła funkcję Wiceprezeski Zarządu, a od roku 2008 do 2021roku – Prezeski Zarządu, oraz  Dyrektorki ds. Nauki i Rozwoju. W latach 2008 – 2010 pracowała jako ekspert  w ramach FP7 Zespołu Doradczego do spraw Zdrowia przy Komisji Europejskiej.  Od roku 2013 do 2019, przez dwie kadencje, pełniła funkcję  Prezeski Stowarzyszenia GCPpl. Jest autorką wielu publikacji z zakresu frakcjonowania  i krzepnięcia  krwi, rozwoju leków i badań klinicznych. Publikowała m. in.  w Nature, Vox Sanguinis, Blood Reviews, Burns, Acta Biochimica Polonica, Acta Poloniae Pharmaceutica i innych czasopismach naukowych oraz popularno-naukowych. Redaktor naczelna książki „Badania kliniczne”, 2015 r. CeDeWu,. oraz książki „Badania Kliniczne, praktyka, prawo, etyka” 2024 r., CeDeWu. Fundację I Pójdziesz Dalej założyła w 2021 roku. Misją Fundacji jest wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych znajdujących się w sytuacji kryzysu psychicznego.


Michał Stelmański

Prezes Zarządu -  Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii

Dr n. med.
Lidia Popek

Specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, pediatra, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii i Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychoterapeutka Psychoanalitycznej Psychoterapii Rodzic – Niemowlę. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt, członek The World Association for Infant Mental Health. Konsultant wojewódzka w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży na Mazowszu. Jest pomysłodawczynią i Kierowniczką Projektu „Siła więzi” Psychoterapii Rodzic-Niemowlę w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Aktywnie działa na rzecz rozpowszechniania wiedzy na temat zdrowia psychicznego niemowląt i małych dzieci oraz zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży.

dr. n. med.
Agnieszka Kałwa

Specjalista psychologii klinicznej, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, superwizor aplikant. Pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. psychoterapii dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i naukowej, wielokrotnie brała czynny udział w konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Jej głównym miejscem pracy jest Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii. Pełni rolę koordynatora Zespołu Psychologów w Oddziale Psychiatrycznym Dla Dzieci szpitala w Józefowie. Należy do zespołu terapeutów prowadzących w MCN psychoterapię rodzic- niemowlę. Jest kierownikiem projektu badawczego dotyczącego zastosowania sztucznej inteligencji- robota PARO w terapii dzieci hospitalizowanych psychiatrycznie. Pracuje także w Centrum Terapii Dialog jako psychoterapeuta i superwizor w nurcie integracyjnym. Wykłada na Uniwersytecie SWPS.


Anna Brzezińska

Członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego  

mgr
Beata Granops

mgr
Joanna Kalicka

Psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, w trakcie kształcenia pedagogicznego. Zatrudniona w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM-PIB, na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. Jest członkinią Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt. Jej zainteresowania badawcze obejmują problematykę oddziaływania stresu związanego z chorobą somatyczną dziecka zarówno na małego pacjenta, jego najbliższych opiekunów jak i funkcjonowanie całej rodziny a także trudności emocjonalne matek niemowląt. Jest autorką publikacji dotyczących radzenia sobie ze stresem rodziców dzieci cierpiących na moczenie nocne oraz skutków zaburzeń psychicznych matek w okresie okołoporodowym.

mgr
Katarzyna Kwaśny-Czehak

Katarzyna Kwaśny-Czehak jest psychologiem, psychoterapeutką pracującą w nurcie  PIP (Parent Infant Psychotherapy), analityczną jungowską (PM IAAP) oraz superwizorką aplikantką SAP (Society of Analytical Psychology). Jest członkinią Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej oraz członkinią Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt. Posiada doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej z dorosłymi, dziećmi i rodzinami w tym z rodzicami z niemowlęciem. Kieruje Ośrodkiem „Siła Więzi” w MCN w Józefowie.  Pracowała na oddziałach psychiatrycznych, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w ośrodku wczesnego wspomagania rozwoju, a także w ośrodku dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Prowadzi szkolenia w obszarze psychologii analitycznej i psychologii małego dziecka oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Interesuje się analizą marzeń sennych w kontekście indywidualnym i kolektywnym.

mgr
Agnieszka Pniewska

Psycholog i psychoterapeuta, pracuje z dziećmi młodzieżą i rodzinami łącząc podejścia sestemowe i psychodynamiczne. Na co dzień pracuje jako terapeuta rodzinny w Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii. Pełni funkcję członka zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt, jak również jest członkiem World Association for Infant Mental Health.

mgr
Karolina Przerywacz-Kużniak

Specjalistka psycholog kliniczny, certyfikowana psychoterapeutka i superwizor aplikant Sekcji Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, asystent psychodramy morenowskiej, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień i współuzależnienia. Aktualnie w trakcie kursów w zakresie: Psychoanalitycznej Terapii Par prowadzonego przez Stanley’a Ruszczyńskiego i Mary Morgan oraz Psychoanalitycznej Terapii Rodzic – Niemowlę pod kierunkiem Tessy Barandon. W Studium Psychoterapii Analitycznej afiliowanym przez PTPP poszerza wiedzę dotyczącą psychoanalizy. Wiceprezeska Stowarzyszenia Pomocna Dłoń, zarządza placówkami klinicznymi zajmującymi się osobami z problemem uzależnienia i innych dysfunkcji w rodzinie. Ponadto prowadzi prywatną praktykę, w ramach której z pacjentami dorosłymi, parami, rodzinami i kobietami w ciąży pracuje w oparciu o psychoanalityczne rozumienie rozwoju człowieka integrując je z myśleniem systemowym i psychodynamicznym. W ramach współpracy z Poradnią Zdrowia Psychicznego w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św Ludwika w Krakowie prowadzi terapię niemowląt i ich rodziców.

mgr
Magdalena Polaszewska-Nicke

lek.
Tomasz Ptak

Tomasz Ptak, lek. med. – specjalista psychoterapii i psychiatrii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta oraz superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Koordynator "Szkolenia z Zakresu Teorii Więzi oraz Psychoanalitycznie Zorientowanej Terapii Relacji Rodzic–Niemowlę", realizowanego we współpracy z międzynarodowymi ekspertami: Tessą Baradon, Michelą Biseo i Ginny Winter z Londynu. Organizator programu obserwacji niemowląt oraz wczesnych interwencji terapeutycznych prowadzonych w ramach Gabinetu Wczesnego Rodzicielstwa, funkcjonującego przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

dr
Magdalena Stawicka

lek.
Julia Szelągowska

Lek. Julia Szelągowska jest lekarką w trakcie specjalizacji z Psychiatrii dzieci i młodzieży. Swoje szkolenie specjalizacyjne odbywa w Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii. Jest członkinią Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt oraz członkinią World Association for Infant Mental Health. 

dr n. med.
Agata Tomaszewska

Od października 2011 związana z Wojskowym Instytutem Medycznym początkowo jako lekarz-stażysta, a następnie lekarz rezydent, asystent naukowy i adiunkt w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej. Ukończyła studia doktoranckie uzyskując stopień naukowy doktora nauk medycznych 17 października 2018 roku na podstawie pracy doktorskiej pt.: „Wpływ witaminy D i narażenia na dym tytoniowy na odpowiedź immunologiczną u dzieci z astmą”. Zainteresowania naukowe zogniskowane są wokół chorób alergologicznych u dzieci. Prowadzi również badania immunologiczne pokarmu kobiecego. Członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz sekretarze Zarządu Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej. Redaktorem tematyczny Komitetu Naukowego w czasopiśmie „Pediatria i Medycyna Rodzinna”. Podczas studiów doktoranckich w WIM pełniła funkcję przewodniczącej samorządu doktoranckiego. W dotychczasowym dorobku naukowym jest autorem i współautorem 77 prac, w tym 60 publikacji pełnotekstowych oraz 17 streszczeń zjazdowych, w tym 7 zagranicznych oraz 29 referatów na konferencjach krajowych. Sumaryczny „Impact Factor” prac wynosi 62.918, a łączna punktacja ministerialna prac wynosi 2239 pkt.

lek.
Magda Warczyńska

Lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, ukończyła szkolenie specjalizacyjne w Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii. Wraz z zespołem Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci w Józefowie bierze udział w szkoleniu "Psychoanalityczna Psychoterapia Rodzic-Niemowlę" prowadzonym przez Tessę Baradon. Jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt. Współzałożycielka i Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt, w ramach którego współorganizuje i prowadzi szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego niemowląt i małych dzieci.